BĒNIŅU SILTINĀŠANA
Efektīva bēniņu siltināšana – samaziniet enerģijas patēriņu un palieliniet mājokļa komfortu.
Siltināšanas risinājumi bēniņos
Siltuma zudums, kas iet caur nepietiekami siltinātiem bēniņiem, ir 20–30%. Tādēļ bēniņu siltināšana ir viens no efektīvākajiem siltuma taupības pasākumiem, kas dod tūlītēju efektu. Nosiltināti bēniņi ietaupīs maksu par apkuri un paildzinās ēkas ekspluatācijas laiku.


Beramo vati ieteicams izmantot arī jaunbūvēs, taču biežāk šī problēma skar 20 gs. sākumā celtās mājas un padomju laikā būvētās daudzdzīvokļu ēkas, kur kā siltuma izolācijas materiāls parasti ir izmantots 15-20 cm biezs izdedžu, keramzīta vai skaidu slānis. Šāds siltinājums neatbilst mūsdienu siltumizolācijas prasībām, tādēļ bēniņu pārsegums ir papildus jāsiltina. Ieteicamais papildu siltumizolācijas biezums ir vismaz 20 cm. Augot energoefektivitātes prasībām Skandināvijā ēkās tiek iestrādāts līdz pat 70 cm beramās vates slānis.



  • 1
    Antikondensāta plēve
  • 2
    Gaisa šķirkārta bēniņu ventilācijai
  • 3
    Vēja novadīšanas barjera bēniņu ventilācijai
  • 4
    Beramā vate PAROC BLT-9
  • 5
    Esošais siltinājums (izdedži, skaidas)
  • 6
    Gaisa pieplūde
Pažobeļu siltināšana

Ēku renovācijas laikā, izbūvējot bēniņus, nereti tiek padomāts, lai siltums neizplūst no jaunuzbūvētās telpas, taču tiek aizmirsts par pažobeļu siltināšanu. Tās sastāda ap 30% no kopējās siltināmās pārseguma platības, tādēļ, veicot to siltināšanu, palielinās energoefektivitāte, samazinot apkurei patērētos līdzekļus. Kā redzam zemāk attēlotajā shematiskajā zīmējumā, siltums no apakšējā stāva nokļūst pažobelē caur papildus nenosiltināta izdedžu slāņa, kausējot uz jumta sniegu un veidojot lāstekas.

Vecām koka stāvbūvju ēkām raksturīga siltuma izplūšana caur sienu spraugām. Siltais gaiss, atduroties pret fasādes apdares dēļiem vai dekoratīvo ķieģeļu mūri, ceļas augšup un izplūst no ēkas. Arī šīs problēmas risināšanai lieliski noder beramā akmens vate. Ar vates padeves caurules palīdzību viegli var piekļūt šaurajām pažobelēm un tās nosiltināt.
Materiāli
Paroc beramā akmens vate BLT
PAROC BLT ir nedegoša beramās akmens vates siltumizolācija bēniņu pārsegumiem jaunām un esošām ēkām. Ar šo izstrādājumu ir viegli veikt siltumizolāciju grūti pieejamās vietās, veidojot nepārtrauktu siltumizolācijas slāni. Akmens vates siltumizolācija ir sausa, tā nenosēžas un nesaraujas.

Paroc BLT-3 - beramā akmens vate, ko ražo no mīkstās vates atgriezumiem.
Paroc BLT-9 - beramā akmens vate, ko ražo no dažādiem cieto plākšņu atgriezumiem.
Isover beramā stikla vate KV 041
ISOVER KV 041 ir beramā stikla vate (beramā minerālvate), kas sapakota maisos. To galvenokārt izmanto bēniņu siltumizolācijai. Tā ir ļoti piemērota horizontālajām konstrukcijām. ISOVER KV 041 ir nedegoša. ISOVER KV 041 beramā stikla vate ir neorganiska, ķīmiski neitrāla, un tajā nav korodējošu vielu. ISOVER KV 041 ir izturīga pret puvi, bez smaržas, un tajā neieviesīsies kaitēkļi.
Ekovate jeb celulozes vate
Ekovate tiek izgatavota no avīžu papīra, kas ar speciālām apstrādes metodēm tiek pārstrādāts līdz ekoloģiski tīrai celulozes šķiedrai, kurai tiek pievienoti antipirīni un antiseptiķi.
Ieguvumi
Akmens vate ir ugunsdroša. Tai ir A1 klase kas atbilst absolūti nedegošam materiālam. Kā pierādījums tam katru gadu būvniecības izstādē ir PAROC stends, kur vate tiek dedzināta ar atklātu liesmu 900 grādu C temperatūrā.
Siltināšana ar beramo vati ir daudz ātrāka salīdzinājumā ar ruļļu vai lokšņu materiālu. Vislabākais beramās vates iestrādes veids ir ar speciālas mehāniskās ierīces palīdzību, kas darbojas arī kā materiāla uzirdinātājs, nodrošinot optimālo patēriņu. Ar šo tehnoloģiju iespējams nosiltināt līdz 100 m2 dienā. Pēc iestrādes beramā akmens vate sēžas tikai par 5%.
Salīdzinājumā ar ruļļu un lokšņu materiāliem beramā akmens vate veido vienmērīgu siltumizolācijas slāni bez spraugām un salaidumiem, kā arī cieši aizpilda vietas ap komunikācijām un jumta konstrukcijām, nodrošinot augstu siltumnoturību. Siltumizolācijas īpašības tā saglabā visā ēkas kalpošanas laikā. Tās īpatnējā siltumvadītspēja ir 0.041 W/mK saskaņā ar EN13162.
Beramās vates izmaksas ir par 20% zemākas, salīdzinājumā ar citiem siltināšanas veidiem, turklāt tai nav atgriezumu, kas padara tās izmantošanu vēl izdevīgāku.
Beramā akmens vate nav ķīmiski apstrādāta, tādēļ jums nav jāuztraucas par savu veselību baidoties no kaitīgu vielu izdalīšanās
Akmens vate ir elpojošs materiāls, kas pasargās no sēnīšu un pelējuma rašanās vietās, kur siltumizolācija saskaras ar ēkas konstrukcijām.
Akmens vate ir viegla, bet ar lielu blīvumu. Tās blīvums ir lielāks (45 kg/m3) kā minērālvatēm ruļļos (10 kg/m3) tādējādi nenotiek konvekcija (gaisa plūsma) caur vati, samazinot siltuma zudumu.
Salīdzinājumā ar ekovati PAROC akmens vate nav hidroskopiska (neuzsūc mitrumu), tādēļ nenotiek papildu siltuma zudumi mitrā laikā. Turklāt, uzsūcot un izdalot mitrumu, no celulozes izolācijas izdalās arī ķimiskās vielas ar ko tā ir apstrādāta.
Jautājumi / Atbildes
  • Jautājums:
    Vai Paroc akmens vate ir tā pati ekovate?
    Atbilde:
    Nē, Paroc beramā vate nav sasmalcināta celuloze (avīze). To ražo no lokšņu akmens vates atgriezumiem, samaļot to sīkos 1-3 cm lielos gabalos.
  • Jautājums:
    Ar ko beramā akmens vate ir labāka par ekovati?
    Atbilde:
    Akmens vatei ir vairākas priekšrocības salīdzinot ar celulozes vati:
    • Akmens vate ir pilnībā nedegoša, ekovate – gruzdoša, līdzi degoša
    • Akmens vate neuzsūc mitrumu no apkārtējās vides, ekovate – mitrumu uzsūc un atdod.
    • Akmens vate nav apstrādāta ar ķimikālijām, ekovatei pievienots bors vai boraks, lai samazinātu celulozes degšanu.
    • Beramā akmens vate pēc iestrādes sēžas tikai par 5-7%, savukārt ekovate 15-20%
  • Jautājums:
    Vai akmens vatē nedzīvo kaitēkļi?
    Atbilde:
    Beramajā akmens vate grauzējiem nav pateicīga vide, jo, tajā izveidotās alas, aizbirst ciet. Ekovatē grauzēji nedzīvo pievienoto ķimikāliju dēļ. Padomājiet! Ja tajā nedzīvo grauzēji, kādēļ tās tuvumā gribētu dzīvot Jūs?
  • Jautājums:
    Vai pēc iestrādes virs vates jāklāj pretvēja plēve?
    Atbilde:
    Pēc beramās vates ieklāšanas vatei pa virsu nekas nav jāklāj. To apstiprina un rekomendē Paroc.
  • Jautājums:
    Vai jāņem ārā vecais siltinājums (izdedži, skaidas)?
    Atbilde:
    Ja veicat plašāku mājas renovāciju, tad var izņemt arī veco siltinājumu, taču, ja tiek veikta tikai bēniņu siltināšana, tad neiesakām ņemt ārā izdedžus vai skaidas, jo tādā veidā tiek atvieglinātas nesošās konstrukcijas, kā rezultātā pēdējā stāva griestos var parādīties plaisas.
  • Jautājums:
    Vai jāliek tvaika izolācija?
    Atbilde:
    Pēc Paroc rekomendācijām, zem akmens vates jāliek tvaika izolācija. Izņēmums varētu būt, ja beramo akmens vati klāj uz jau esošas vecās siltumizolācijas. Lai noskaidrotu pareizo risinājumu Jūsu gadījumā, lūdzam sazināties ar mums.
  • Jautājums:
    Kādi priekšdarbi jāveic pirms siltināšanas un vai SIA „Kalo Būve” tos veic?
    Atbilde:
    Pirms beramās akmens vates iestrādes bēniņi ir attiecīgi jāsagatavo.
    Jāizvāc visas tur atrodošās mantas.
    Jāizveido laipas, pa kurām pārvietoties, lai piekļūtu pie jumta lūkas, skursteņiem, apkures atgaisošanas ventiļiem u.tml. Laipām vēlams būt par 5 cm augstākām, kā paredzētais siltumizolācijas slānis.
    Jāizveido „vēja kabatas”, lai ar beramo vati neaizpūstu ciet bēniņu ventilāciju. Taču katrs gadījums ir individuāls, tādēļ pirms tam būtu vēlama mūsu konsultācija, lai noskaidrotu pareizo risinājumu.
    SIA “Kalo Būve” piedāvā veikt pilnu bēniņu siltināšanas komplektu, tai skaitā visus sagatavošanas darbus.
  • Jautājums:
    Vai var pūst arī slīpās un vertikālās sienās?
    Atbilde:
    Iepriekš pareizi sagatavojot, ir iespēja beramo vati iestrādāt arī jumta slīpās daļās, kā arī vertikālās sienās. Mūsu rīcībā ir iekārta, kas spēj nodrošināt 5 MPa spiedienu, ar kuras palīdzību beramo vati var saspiest, tādējādi novēršot tās sēšanos.
  • Jautājums:
    Vai darba laikā ir lieli putekļi?
    Atbilde:
    Iestrādājot beramo vati bēniņos ir nedaudz putekļi, taču dzīvojamās telpās tie nenonāk, jo akmens vate tiek transportēta pa cauruli.
Video